Starostwo Powiatowe w Opatowie ul. H. Sienkiewicza 17, 27-500 Opatów woj. świętokrzyskie,  Sekretariat: tel. (15) 868 29 71 fax. (15) 868 47 21 Kancelaria, punkt informacyjny: tel. (15) 868 47 21, e-mail:powiat@opatow.pl

Translator

Polish English German

Linki

BIP Zwiazek Powiatów Polskich

Wrota Świętokrzyskie Nad Czarną i Kamienną

Sprawdź status sprawy

Bezpieczny Powiat Opatowski Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie

WKU Sandomierz Fundusz Pożyczkowy Województwa Świętokrzyskiego

Biblioteka

GUS TVR24

WOK Kielce

Szpital Opatów

LGD

Projekty

Dzienniki Urzędowe

Dziennik Ustaw Monitor Polski
Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego Uchwały Rady Powiatu Opatowskiego
Uchwały Zarządu Powiatu Opatowskiego Zarządzenia Starosty Opatowskiego

Rozmowa z Alicją Frejlich – Przewodniczącą Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Dróg i Transportu

1. Co skłoniło Panią, aby kandydować do Rady Powiatu Opatowskiego?

Jestem absolwentką Akademii Rolniczej w Krakowie, a od  30 lat pracuję w Powiatowym Zespole Doradczym w Opatowie. Ubiegając się o mandat radnej powiatu opatowskiego towarzyszyło mi przekonanie, że moją wiedzę i doświadczenie mogę wykorzystać w służbie na rzecz rolników. Obejmując funkcję przewodniczącej Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Dróg i Transportu Powiatu Opatowskiego w 2010 roku, od razu podjęłam się realizacji stawianych sobie celów.

W szczególności zależy mi, aby do rolników, przedsiębiorców i przedstawicieli organów samorządowych docierały informacje na temat możliwości pozyskiwania środków finansowych krajowych i z Unii Europejskiej. Jak wiadomo korzystanie z wszelkich działań Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich  jest uzależnione od spełnienia wielu warunków. Mając na uwadze tę problematykę Komisja rolnictwa, ochrony środowiska, dróg i transportu dąży do skorzystania z niektórych programów pomocowych. Między innymi, w oparciu o rządowy program „Mój Rynek”, podjęliśmy starania o budowę nowego targowiska w Opatowie, spełniającego normy sanitarno-techniczne. Ponadto Komisja dąży do ochrony, promocji i rozwoju produkcji  ekologicznej, zdrowej żywności i tradycyjnych produktów regionu opatowskiego. Mam tu na myśli m.in. Wiśnię Sokową Nadwiślankę, Ser Jabłeczny, Kaszę Jaglaną Gierczycką, Krówkę Opatowską oraz Chleb Iwański. Komisja także przeprowadziła kontrolę wyników pracy  Powiatowego Biura ARiMR, Powiatowego Lekarza Weterynarii dotyczącą stanu sanitarno-higienicznego gospodarstw rolnych, zdrowia zwierząt, bezpieczeństwa żywności i pasz, oraz dobrostanu zwierząt, które przekładają się na skuteczność w pozyskiwaniu  płatności bezpośrednich i innych płatności współfinansowanych z  Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, oraz ze środków krajowych przeznaczonych na ten cel w ustawie  budżetowej.

 

2. Czym jeszcze zajmuje się komisja, której Pani przewodniczy?

W trosce o stan zdrowia mieszkańców powiatu opatowskiego Komisja Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Dróg i Transportu zainicjowała działania badawcze na obecność metali ciężkich w glebie, w szczególności uwzględniając tereny popowodziowe. Skontrolowaliśmy ponadto stan sanitarny wód i żywności na tych terenach. Ponieważ szczególne zagrożenie dla naszego zdrowia stanowi azbest występujący w eternicie, a w naszym regionie niestety jest on wszechobecny komisja czuwa nad bezpiecznym usuwaniem i składowaniem azbestu oraz usuwania wyrobów zawierających azbest.

 

Czy rolnicy zwracają się do Pani ze swoimi problemami?

Z uwagi na fakt, że wielu rolników uskarża się na zły stan dróg Komisja, której przewodniczę, wspólnie z całą Radą Powiatu i Zarządem skutecznie zabiegała o środki finansowe na remonty dróg powiatowych i gminnych. W roku 2011  wyremontowano  nawierzchnię dróg  powiatowych i gminnych o długości 28 km. Ponadto każdego roku komisja dba o utrzymanie dróg powiatowych (odśnieżanie, posypywanie oblodzonych nawierzchni solą i piaskiem, wykaszanie rowów) i zabezpiecza na to finanse.

 

Jesteśmy w trakcie żniw. Czy możemy już podsumować tegoroczne zbiory?

Żniwa są już właściwie za nami, niedługo rozpoczną się jesienne siewy. Pogoda okazała się łaskawa dla żniwiarzy, dopisały zbiory rzepaku. Natomiast, w porównaniu z ubiegłym rokiem, nieco gorzej wypadły plony zbóż. Generalnie jednak rolnicy są zadowoleni ze zbiorów i teraz czas na dożynki.

Niestety mieszkańców wsi dotykają poważne problemy. Gospodarze wskazują na olbrzymią dysproporcję pomiędzy cenami środków potrzebnych do produkcji rolnej, a cenami za płody rolne i zwierzęta hodowlane. W związku z tym młodzi ludzie mieszkający na wsi szukają dodatkowych źródeł dochodu pracując zawodowo poza rolnictwem. Rolnicy zgłaszają także konieczność naprawy istniejących dróg i budowę nowych utwardzonych nawierzchni.

 

Dużo czasu poświęca Pani pracy, a co z czasem wolnym?

Nie potrafię zupełnie odłączyć mojego życia prywatnego od pracy zawodowej i pracy w komisji rolnictwa. Wiele czasu spędzam na rozmowach z rolnikami na temat nowych technologii, możliwości korzystania z programów rolno-środowiskowych. Organizuję również wyjazdy edukacyjne na wystawy rolnicze. Generalnie lubię wypoczywać w sposób aktywny, wykorzystując swoje zdolności organizatorskie i społecznikowskie. Odpoczywam również kontemplując piękno świętokrzyskiego krajobrazu. Najwięcej jednak radości sprawia mi przebywanie w gronie najbliższej rodziny, a szczególnie z moimi wnuczkami. Cieszę się osiągnięciami syna, który ukończył studia doktoranckie, a także synowej – absolwentki dwóch kierunków studiów na wydziale prawa KUL.

 

Pogoda dla Powiatu

PO16 OstPO

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj2
Wczoraj86
Tydzień103
Miesiąc426
Wszystkie654934

Logowanie