Starostwo Powiatowe w Opatowie ul. H. Sienkiewicza 17, 27-500 Opatów woj. świętokrzyskie,  Sekretariat: tel. (15) 868 29 71 fax. (15) 868 47 21 Kancelaria, punkt informacyjny: tel. (15) 868 47 21, e-mail:powiat@opatow.pl

Translator

Polish English German

Linki

BIP Zwiazek Powiatów Polskich

Wrota Świętokrzyskie Nad Czarną i Kamienną

Sprawdź status sprawy

Bezpieczny Powiat Opatowski Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie

WKU Sandomierz Fundusz Pożyczkowy Województwa Świętokrzyskiego

Biblioteka

GUS TVR24

WOK Kielce

Szpital Opatów

LGD

Projekty

Dzienniki Urzędowe

Dziennik Ustaw Monitor Polski
Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego Uchwały Rady Powiatu Opatowskiego
Uchwały Zarządu Powiatu Opatowskiego Zarządzenia Starosty Opatowskiego

Rozmowa ze Zbigniewem Ziębą – Radnym Powiatowym, Przewodniczącym Komisji oświaty, sportu, zdrowia i pomocy społecznej
  1. Jest Pan jedną z trzech osób w Radzie Powiatu, które są radnymi już czwartą kadencję. Co trzeba robić, aby tak długo zyskiwać zaufanie społeczne?

Szczerze mówiąc to nie wiem. Za każdym razem moja kampania wygląda tak samo – rozmawiam z mieszkańcami i wysłuchuję ich uwag. Duże znaczenie ma na pewno fakt, że pracuję dla mieszkańców powiatu opatowskiego ponad trzydzieści lat. Jestem rozpoznawalny w tym środowisku. Ze względu na rolniczy charakter powiatu, zapewne bardziej jestem rozpoznawalny w środowisku wiejskim, bo stamtąd pochodzi większość moich pacjentów. Ponadto przez kilka lat pracowałem w KRUS’ie – co też, tak myślę,  ma nie małe znaczenie.

 

2. Czy cele jakie Pan sobie stawiał przez te wszystkie lata zmieniały się?

Nie ukrywam, że najważniejsze dotyczyły służby zdrowia – bo z nią jestem związany zawodowo. Jednak możliwości radnego są ograniczone, z każdym rokiem coraz bardziej przekonywałem się o tym.

Funkcja radnego wiąże się w znacznej mierze z nadzorowaniem i doradzaniem. Natomiast decyzje podejmowane są grupowo, a ważniejsze z nich podejmuje Zarząd Powiatu. Z kolei o przyjęciu, lub nie, uchwał decyduje Rada Powiatu.

 

Komisje stałe rady opiniują projekty uchwał często starając się przy tym godzić sprzeczne interesy. Natomiast sama siła sprawcza komisji jest niewielka. Tym bardziej, że większość funduszy, którymi dysponuje powiat to fundusze celowe – chociażby kierowane na oświatę, walkę z bezrobociem czy drogi.

 

3. Jest Pan przewodniczącym jednej z komisji stałych w radzie, tj. Komisji oświaty, sportu, zdrowia i pomocy społecznej. Jakie zadania stoją przed komisją do końca tego roku?

Wspomniałem już, że komisje mają raczej na celu opiniować, doradzać czy obserwować. Nasza komisja również. Do końca b.r. będziemy realizować wszystkie te zadania, które wynikają z planów pracy. Jeżeli pojawi się taka konieczność będziemy reagować na bieżące potrzeby mieszkańców.

Ponadto cały czas zajmujemy się problemami służby zdrowia i staramy się je rozwiązywać.

 

4. Praca, bycie radnym powiatowym, jak przypuszczam, zajmują Panu dużo czasu. Jak spędza Pan wolne chwile?

Muszę się przyznać, że jestem uzależniony od czytania książek. Czytam bardzo dużo, naprawdę różnorodnych książek – nie mam określonego kręgu tematycznego, który byłby moim ulubionym. Chociaż miałem taki okres w życiu w którym bardzo interesowałem się fantastyką naukową, a zwłaszcza polską. W tej chwili staram się być na bieżąco z polską literaturą współczesną.

Kolekcjonowałem również obrazy opatowianina romskiego pochodzenia -  Chrystophera Arrisona Van Gotha zwanego Van Goghiem XX i XXI wieku.

Moja żona i ja jesteśmy raczej domatorami, dlatego lubimy spędzać czas wolny w naszym ogrodzie – tam chętnie odpoczywamy.

 

5. A jak zamierzacie Państwo spędzić wakacje?

Dłuższy urlop planujemy we wrześniu, jednak jeszcze nie zdecydowaliśmy co będziemy robić. Zwykle podczas wakacji zwiedzamy, więc jak przypuszczam w tym roku będzie podobnie.

 

Pogoda dla Powiatu

PO16 OstPO

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj2
Wczoraj86
Tydzień103
Miesiąc426
Wszystkie654934

Logowanie